Sıkça Sorulan Sorular – S.S.S

1- Soru : Marka başvurusu için hangi evraklar gereklidir?

Cevap : Demirkol Marka Tescil marka talep formu

Vekaletname (Sadece Türk Patent’te kullanılmakta ve Noter onayı gerekmemektedir)

2- Soru : Marka başvurusunda sınıf neyi ifade etmektedir?

Cevap : Türk Patent, marka tescillerinde 45 tescil sınıf kullanmaktadır. Bunun ilk 34 olan sınıfı emtia (eşya) sınıfıdır, kalan 11 sınıf hizmet sınıflarıdır.

3- Soru : Marka tescili ne kadar sürede sonuçlanır?

Cevap : Yapılan başvuru için Türk Patent tarafından öncelikle şekil, benzerlik ve figüratif benzerlik araştırmaları yapılmaktadır. Bu incelemelerden sonra bir sorun tespit edilmez ise, tescil başvurusu yapılan marka, yayınlanacak olan ilk resmi marka bülteninde 2 ay boyunca yayınlanmaktadır. Bu aşamadan sonra tescili talep edilen markaya itiraz olmaz ise, markanın tesciline karar verilmektedir.

4- Soru : Tesciline karar verilen marka tescillenmiş olur mu?

Cevap : Hayır. Çünkü tesciline karar verilen marka için süresi içerisinde “Marka Tescil Ücretinin” Türk Patent ve Marka Kurumuna yatırılması gerekmektedir. Süresi dahilinde ücret yatırılmadığında marka başvurusu işlemden kaldırılmaktadır.

5- Soru : Marka tescillerinde yenileme nedir?

Cevap : Tescil edilen marka başvuru tarihi itibarı ile koruma altındadır ve marka tescil edilirse, 10’ar yıllık dönemlerde yenilenmesi gerekmektedir. Marka Yenileme başvuruları (koruma süresi değişmeden) 6 ay öncesinden itibaren ve koruma tarihi son gününe kadar yapmak mümkündür. Yenilenmeyen markalar tanınan ek süre sonrasında hükümsüz olmaktadır.